logo

Masz pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z nami!

spyonline24@gmail.com

Monitoring telefonu – wszystko, co warto wiedzieć


Nowoczesne techniki pozwalają na skuteczny monitoring i kontrolę smartfonów. Z naszego poradnika dowiesz się:

 • Jakie metody monitorowania są stosowane?
 • Do czego dokładnie mogą posłużyć programy monitorujące, które dane są w stanie przechwycić?
 • Na jakich systemach można zainstalować programy do kontrolowania?
 • Jak skutecznie chronić się przed monitoringiem i inwigilacją?

Metody monitorowania

Obecnie istnieje wiele metod monitorowania telefonów komórkowych. Do inwigilacji można wykorzystać zarówno dodatkowe urządzenia, jak i specjalne oprogramowanie zaprojektowane w tym celu. Wiele metod jest niedrogich i dostępnych dla każdego (jedynie niektóre rozwiązania są przeznaczone włącznie dla organów ścigania).

Do najpopularniejszych metod monitorowania komórek należą:

 • specjalne aplikacje monitorujące,
 • zawirusowanie pamięci urządzenia,
 • fałszywy maszt GSM.

 1. Specjalne aplikacje monitorujące to programy zaprojektowane z myślą m.in. o kontroli rodzicielskiej oraz monitoringu telefonów służbowych pracowników (np. Spyphone S-Agent pozwalający na monitoring telefonu z Androidem). Wystarczy zainstalować taką aplikację na smartfonie, który chcemy monitorować, aby uzyskać dostęp do zapisu prowadzonych z niego rozmów, historii połączeń, wysyłanych wiadomości, przeglądanych stron internetowych i innych danych.

  Dokładny zakres przechwytywanych danych uzależniony jest od konkretnego programu. Oprogramowanie szpiegujące działa „w tle” i jest niewidoczne dla użytkownika.

 2. Zawirusowanie pamięci stałej jest kolejnym sposobem umożliwiającym kontrolowanie i nadzorowanie telefonu. Złośliwe oprogramowanie poniżej poziomu systemu operacyjnego można wgrać np. za pomocą sieci WiFi lub za pośrednictwem modułu Bluetooth. Wirusy często są ukryte również w załącznikach do przesyłanych maili oraz na stronach internetowych. Wystarczy, że użytkownik nieświadomie otworzy przesłany załącznik lub kliknie w link, aby pamięć stała została zawirusowana, a urządzenie przestało być bezpieczne.

 3. Fałszywy maszt GSM to urządzenie pośrednie, które pozwala podszyć się pod stację na drodze pomiędzy nadawcą, a odbiorcą. Połączenia przekazywane są za pomocą sieci BTS od nadawcy do operatora, który przez kolejne BTS-y łączy numer dzwoniący z odbiorcą. Standardowo każda komórka poszukuje najsilniejszej stacji bazowej w okolicy i łączy się z nią, aby uzyskać najlepszy sygnał.

Symulowana stacja (mikrokomputer) pozwala „oszukać” telefon. Gdy w pobliżu znajduje się taka fałszywa stacja to ona przechwytuje połączenie i łączy się z prawdziwą stacją GSM. W ten sposób staje się pośrednikiem i wymusza dostęp do nieszyfrowanego połączenia (lub słabo szyfrowanego, które specjalista szybko złamie).

Fałszywe maszty GSM są określane terminem IMSI Catcher i często używane przez służby specjalne (popularnie określane są one „płaszczkami”, a w polskim slangu „jaskółkami”). Warto jednak wiedzieć, że taka stacja musi znajdować się blisko telefonu, którego połączenia chce przechwycić – około 0,5 km od nadajnika w przypadku terenu zabudowanego lub do 3 km w terenie niezabudowanym.

Monitoring smartfona możliwy jest również przez interfejs sieci WiFi. Wielu użytkowników nie wyłącza WiFi po zakończeniu korzystania z Internetu. Ich telefon w czasie poruszania się po mieście skaluje okolicę i poszukuje SSID sieci WiFi, z których kiedyś korzystaliśmy, a następnie łączy się automatycznie ze znaną sobie siecią.

To pozwala podstawić fałszywego access pointa. Wykrywa on próbę urządzeń w poszukiwaniu sieci WiFi i uruchamia acces pointy o nazwach, których smartfon poszukuje. W ten sposób telefon łączy się z fałszywym access pointem i można sprawdzić jego ruch internetowy. Operacja odbywa się poza siecią GSM, dlatego nie pozwala na podsłuchiwanie rozmów, ale kontrolę historii przeglądanych stron.

Do czego służy monitoring telefonów?

Monitoring telefonu od dawna był wykorzystywany przez służby specjalne (policję, CIA, FBI, a w Polsce przez CBS i ABW) oraz prywatnych detektywów. Funkcja lokalizacji urządzeń często pozwala także odnajdywać ofiary katastrof. Obecnie oprogramowanie monitorujące telefon jest szerzej dostępne. Korzystanie z niego jest legalne (w ściśle określonych celach), a spadek cen spowodował popularność tego rozwiązania wśród osób prywatnych oraz przedsiębiorstw.

Oprogramowanie do monitorowania telefonu (np. Spyphone S-Agent) doskonale sprawdza się do:

 • nadzoru telefonów służbowych,
 • monitorowania smartfona dziecka lub seniora,
 • zabezpieczenia smartfona przed kradzieżą.

Program pozwala w każdej chwili zlokalizować urządzenie, sprawdzić trasę, którą ono przebyło (w postaci linii na mapie), uzyskać dostęp do prowadzonych rozmów czy przeglądanych stron www. Takie rozwiązania pozwalają wygodnie monitorować służbowe telefony pracowników, sprawdzać aktualne miejsca ich pobytu i przebieg trasy osób pracujących w terenie, przeglądać historię połączeń oraz odwiedzanych stron. Przedsiębiorcy mogą w ten sposób zabezpieczyć się przed spadkiem wydajności spowodowanym np. zajmowaniem się w godzinach pracy prywatnymi sprawami.

Oprogramowanie kontrolujące to również doskonałe rozwiązanie, aby sprawdzić, czy nie dochodzi do wycieku służbowych danych, pracownik nie kontaktuje się z konkurencją (np. w celu odsprzedaży informacji o firmie, bazy kluczowych Klientów itp.) lub nie dochodzi do innych nadużyć mogących spowodować straty firmy.

Kolejnym przeznaczeniem monitoringu telefonu jest kontrola rodzicielska. Zainstalowanie takiego oprogramowania na smartfonie pociechy pozwala zwiększyć jej bezpieczeństwo i kontrolować aktywność w Internecie (obecnie w sieci na najmłodszych użytkowników czyha wiele zagrożeń – m.in. narkotyki, pedofilia, złe towarzystwo). Rodzic w każdej chwili wie, gdzie znajduje się jego dziecko, nie musi martwić się, gdy nastolatek długo nie wraca do domu. Podobną funkcję aplikacja może pełnić na telefonach seniorów (za ich zgodą, w celu zwiększenia bezpieczeństwa).

Dodatkowo podobne oprogramowanie stanowi doskonałe zabezpieczenie na wypadek zgubienia lub kradzieży smartfona (uzyskujemy dostęp do lokalizacji GPS urządzenia i przebytej przez niego trasy).

Jakie dane dostarcza monitoring do telefonów?

Nowoczesne oprogramowanie do nadzorowania telefonu posiada wiele funkcji inwigilacyjnych. Podstawowym zadaniem tego typu programów jest uzyskanie dostępu do prowadzonych rozmów.

Poszczególne aplikacje posiadają jednak także wiele innych funkcji. Najpopularniejsze z nich to:

 • nagrywanie rozmów,
 • nagrywanie i nasłuch na żywo otoczenia telefonu,
 • monitoring historii połączeń,
 • dostęp do raportu z wysłanymi wiadomościami (SMS, MMS),
 • dostęp do zapisanych kontaktów,
 • dostęp do zdjęć i plików video (zapisanych, wysyłanych),
 • monitoring odwiedzanych stron www i rozmów prowadzonych na komunikatorach,
 • lokalizacja GPS,
 • wykres tras, które przebyło urządzenie (linia na mapie).

Dokładna liczba dostępnych możliwości jest uzależniona od konkretnego oprogramowania.

Na jakich systemach działają programy do monitoringu telefonu?

Aplikacje do kontrolowania telefonu działają na różnych modelach smartfonów – są dostosowane do systemu operacyjnego, a nie typu urządzenia. Spyphone S-Agent można wykorzystać na wszystkich telefonach, które korzystają z systemu Android (niezależnie od modelu urządzenia, wersji Androida do 8.0 oraz nakładki producenta).

Oprogramowanie monitorujące na Androida jest najpopularniejsze. Na rynku dostępne są także programy kompatybilne z systemem iOS (wykorzystywanym przez iPhony Apple) oraz z systemami Symbian czy Black Berry.

Jak chronić się przed inwigilacją?

Nowoczesny monitoring telefonów to zaawansowane oprogramowanie, które nie wpływa na pracę systemu. To sprawia, że wiele osób może się obawiać, że do ich smartfona została wgrana taka aplikacja szpiegująca. Podpowiadamy, jak skutecznie chronić się przed inwigilacją.

Aby zminimalizować ryzyko inwigilacji warto:

 • regularnie aktualizować system operacyjny telefonu i oprogramowanie antywirusowe (czynności te zabezpieczą nas przed instalacją na urządzeniu złośliwego oprogramowania),
 • często skanować urządzenie za pomocą antywirusa,
 • nie otwierać podejrzanych załączników i linków,
 • blokować dostęp do ekranu (najlepiej ustawić opcję czyszczenia zapisanych danych po 10 błędnych próbach wpisania kodu PIN) – to pomoże nam ustrzec się przed instalacją oprogramowania inwigilującego, gdy na chwilę pozostawimy komórkę (np. w pracy, szkole czy podczas spotkania ze znajomymi),
 • wyłączać sieć WiFi, Bluetooth i NFC, gdy z nich nie korzystamy (utrudni to ataki za pomocą fałszywego access pointa),
 • spróbować zablokować nieszyfrowane połączenia z siecią GSM,
 • zrezygnować z korzystania z telefonów, które otrzymamy w prezencie (nawet oryginalnie zapakowany smartfon może posiadać zainstalowane oprogramowanie szpiegujące),
 • wysyłać zaszyfrowane wiadomości SMS i e-mail (dostępne są specjalne aplikacje do szyfrowania przeznaczone do telefonów z Androidem).

Osoby, które podejrzewają, że na ich smartfonie został zainstalowany program szpiegujący mogą zlecić specjalistyczne badania (wykonują je profesjonalne firmy, a ceny zaczynają się od około 300 zł).

Monitoring telefonu S-Agent

SPYPHONE S-Agent – to specjalistyczne i profesjonalne oprogramowanie przeznaczone do monitorowania, nadzorowania i kontrolowania telefonu lub smartfona z systemem Android.

Sprawdź dla kogo dedykowane jest oprogramowanie SPYPHONE S-Agent

Poznaj wszystkie funkcje programu!